środa, 30 września 2015

Podsumowanie miesiąca



Witajcie w ostatnim dniu września. Ten miesiąc był dla mnie dość intensywny: odbywałam praktyki studenckie, pracowałam, byłam wolontariuszką przy Festiwalu Komedii Talia 2015 w tarnowskim teatrze i brałam również udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Słowem – działo się. Tymczasem nadszedł koniec wakacji dla studentów, i od jutra – przynajmniej niektórzy – wracają na uczelnie. Ja w tym roku akademickim będę się bronić, więc będzie co najmniej ciekawie.
Zobaczcie zatem, co ciekawego wydarzyło się we wrześniu w świecie filmu i muzyki.


PODSUMOWANIE FILMOWE

Wyniki plebiscytu Nagrody Filmwebu 2015

źródło: <klik>
Popularny portal filmweb.pl po raz drugi zorganizował plebiscyt o nazwie „Nagrody Filmwebu”. Redakcja wybrała nominowanych, a internauci zwycięzców. Liczbowo było to 12 kategorii, 27 filmów, 10 seriali, 10 gier, 5 zwiastunów i 15 aktorów. Po trwającym dwa miesiące głosowaniu (łącznie oddano ponad 192 tys. głosów!) dnia 25 września ogłoszono laureatów. Najlepszym filmem według użytkowników portalu okazał się „Whisplash”, najlepszym serialem ogłoszono „Detektywa”, a najlepszą grą „Wiedźmin. Dziki Gon”. Zwycięzców w pozostałych kategoriach możecie przeczytać na oficjalnej stronie portalu.

Konrad T. Lewandowski „Magnetyzer” – recenzja



Konrad T. Lewandowski Magnetyzer, stron 296,
Wydawnictwo Bollinari Publishing House, 2015
Chociaż jestem zdeklarowaną miłośniczką literatury typu fantasy i horror, to miło jest od czasu do czasu poczytać coś zupełnie innego. I nie mówię tutaj o lekturach, których od października na pewno mi przybędzie, tylko o bardzo przyzwoitym kryminale w stylu retro, którym okazał się „Magnetyzer” autorstwa Konrada Lewandowskiego.
Przedwojenna Warszawa. W stolicy zaczyna działać tajemniczy zbrodniarz-spowiednik, który przy pomocy hipnozy skłania swoje ofiary do zadawania sobie ogromnych cierpień i popełniania samobójstw. Sprawą zajmuje się młody komisarz Jerzy Drwęcki. Wkrótce śledztwo zostaje zawieszone, gdy w grę wchodzi konflikt państwa z Watykanem. Tymczasem pewien weteran powstania styczniowego opowiada komisarzowi historię o rosyjskim magnetyzerze, który za czasów Księstwa Polskiego próbował wpływać na ludzkie umysły. On również wprowadza Drwęckiego w zamknięty świat stałych bywalców artystycznych kawiarni – Franca Fiszera, pułkownika Wieniawy-Długoszowskiego, Boya Żeleńskiego czy Tuwima. Mimo nowo zawartych, znaczących znajomości młody stróż prawa będzie musiał sam zmierzyć się z warszawskim półświatkiem, który to wydał na niego wyrok śmierci.

wtorek, 15 września 2015

Jakub Ćwiek „Ciemność płonie” – recenzja



Jakub Ćwiek Ciemność płonie, stron 312,
Wydawnictwo Fabryka Słów, 2008
źródło zdjęcia: <klik>
         Chyba każdy z nas w dzieciństwie bał się ciemności. No, prawie, bo ja nie. Przyznaję się bez bicia, że ciemność jakoś nigdy mnie nie przerażała. Niepokoiła – owszem. Bo jednak w tej ciemności zawsze było coś nieznanego i budzącego lęk. Tym bardziej, że po przeczytaniu powieści pana Ćwieka ciemność wydaje się jeszcze bardziej przerażająca.
Główną bohaterką powieści jest Natka, studentka kulturoznawstwa. Zwyczajna, atrakcyjna dziewczyna pewnego dnia zostaje napadnięta przez nieciekawych typków. Z pomocą przychodzi jej jeden człowiek – biednie ubrany starszy mężczyzna. Chcąc się odwdzięczyć, Natka ofiarowuje mu znalezioną w portfelu monetę. Ten z pozoru życzliwy gest ściąga na nią klątwę. Ciemność wybrała ją jako kolejną ofiarę, a jedynym schronieniem dla dziewczyny okaże się być katowicki Dworzec Główny, zwany Umieralnią. Tam spotyka innych Wybrańców, którzy próbują uciec przed demoniczną siłą Płonącej Ciemności.

wtorek, 8 września 2015

Nowości wydawnicze: wrzesień



Chociaż wrzesień zaczął się już dobrych kilka dni temu, ja dopiero teraz zdążyłam się jakoś ogarnąć i przygotować dla Was zestawienie nowości czytelniczych na ten miesiąc. Trochę się u mnie dzieje – zawodowo i prywatnie – więc mam nadzieję, że jakoś wybaczycie mi to małe opóźnienie. Postaram się szybko wrócić do regularnego blogowania (planuję dodawać minimum jedną recenzję na tydzień; zobaczymy, czy dotrzymam słowa).
Zapraszam zatem do przeglądnięcia wrześniowych nowości wydawniczych.
źródło: <klik>

BIOGRAFIE
 
premiery: 7, 8, 9, 10, 11, 14, 16, 18, 21, 22 i 23 września