niedziela, 30 października 2016

Czy warto iść na studia?


Studiować każdy może – co nie oznacza, że każdy musi.

Życie składa się z wielu etapów, na których mamy przyjemność (i niekiedy obowiązek) zaliczenia kolejnych szczebli w sferze edukacji. Zaczynamy od przedszkola, potem część dzieciństwa spędzamy w podstawówce, następnie dorastamy w gimnazjum, by wreszcie w szkole średniej zadecydować, co dalej robimy ze swoim życiem.

Część młodych ludzi automatycznie po maturze wybiera studia. Studiowanie to ten etap, na którym dorosłość uderza w człowieka z większą siłą. Wówczas najczęściej następuje rozczarowanie, no bo nagle okazuje się, że studia nie wyglądają do końca tak, jak sobie wyobrażaliśmy. Wiele osób traktuje studiowanie jako przedłużenie liceum, gdzie nadal nie wiadomo, co robić z życiem. A tu jeb – świat brutalnie uświadamia, że koniec tego dobrego i pasowałoby podjąć decyzję, co chce się dalej robić.

Czy wobec tego warto iść na studia? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Żyjemy w czasach, w których nie da się do końca określić, czy opłaca się spędzić kilka lat nad książkami, by zdobyć jakiśtam papierek. Żeby robić to, w czym jesteśmy dobrzy, nie musimy kończyć studiów. Kluczem jest odkrycie swojej pasji. No ale o tym niżej.

KIEDY WARTO STUDIOWAĆ?
Jest kilka zawodów, do których wykonywania jest niezbędny papier ukończenia studiów, ale również – co najważniejsze – WIEDZA. W tym wypadku dyplom jest potwierdzeniem tego, że czegoś się nauczyłeś i potrafisz tę wiedzę wykorzystać w praktyce. Wówczas tak, warto studiować, koniecznie. Więc jeśli marzy Ci się zostać prawnikiem/lekarzem, to idź na studia i zapierdalaj równo, by wynieść z nich jak najwięcej.

Warto studiować także wtedy, kiedy masz jakąś pasję. Interesujesz się literaturą albo lubisz pisać? Idź na dziennikarstwo albo polonistykę. Programowanie to Twój konik? Informatyka zaprasza. Studia mają poszerzyć Twoją wiedzę, pozwolić na zdobycie doświadczenia, nauczyć myślenia i szerszego patrzenia na świat. Jeśli masz pasję, na której chcesz zarabiać pieniążki, a studia są dobrym pomysłem na rozwój w tej konkretnej dziedzinie, to śmiało. Studia są również czasem na zdobycie znajomości, które później mogą się opłacić.

KIEDY NIE WARTO STUDIOWAĆ?
Rynek pracy wygląda aktualnie tak, że większe wzięcie niż humaniści mają ludzie z zacięciem i zawodami technicznymi. W związku z tym nieraz słyszy się, że studiowanie pewnych kierunków jest nieopłacalne, a co i rusz są publikowane zestawienia tych studiów, które gwarantują pewne zatrudnienie. Otóż dupa, moi drodzy – ŻADNE studia nie dają gwarancji pracy. To, że w opisie kierunku jest wzmianka o tym, w jakich miejscach absolwent może znaleźć zatrudnienie, to nie znaczy, że to zatrudnienie znajdzie. Bo kto mu to niby obiecuje? Uczelnia? Phi.

To, że człowiek z wykształceniem technicznym ma większe szanse na znalezienie pracy w zawodzie, nie oznacza, że każdy musi koniecznie iść na takie studia. Jeśli nienawidzisz matmy/chemii/fizyki, to po co się męczyć? Nie warto tracić czasu na studiowanie tego, co kompletnie Cię nie interesuje. Zmarnujesz tylko nerwy, pieniądze i parę lat z życia.

STUDIA TO TYLKO JEDNA Z WIELU OPCJI
Wracając do myśli z abstraktu – nie każdy musi studiować. Są zawody, do wykonywania których nie potrzebujesz papierka z uczelni. Jeśli masz pasję i jesteś pewien tego, co chcesz robić w przyszłości, a masz stuprocentową pewność, że studia to ostatnia rzecz, jaka jest Ci do tego niezbędna, to olej to. Są szkoły policealne, są technika, są zawodówki, są kursy zawodowe. Możliwości jest mnóstwo.

Czasami warto iść na studia, a czasami nie. To wszystko zależy od tego, czy wiesz, co chcesz robić ze swoim życiem. A gdy już będziesz to wiedzieć, wtedy zdecydujesz. A poza tym, zawsze możesz odłożyć studia na kiedyśtam – przecież Ci nie uciekną. 

Do dzieła.

PS Zapraszam też do lajkowania fanpage'a bloga na Facebooku (<klik>). Buzi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz