wtorek, 30 września 2014

Podsumowanie miesiąca
Wrzesień strasznie mi się dłużył i cieszę się, że mam go już za sobą. Problemy w postaci poprawek minęły (bez spiny, są drugie terminy – potwierdzone info), a w sferze prywatnej też wiele się wyjaśniło i póki co uspokoiło. Pomimo studenckich wakacji ten miesiąc praktycznie miałam wypełniony zajęciami, więc niewiele brakowało a zapomniałabym o moim ambitnym projekcie, jakim jest comiesięczne podsumowanie filmowo-muzyczne. Ale już biorę się do roboty i nadrabiam zaległości.
A zatem, co takiego wydarzyło się w świecie filmu i muzyki w ciągu września? Zapraszam do lektury.


PODSUMOWANIE FILMOWE


Pierwsza edycja Nagród Filmwebu

źródło: <klik>
Znany portal filmweb.pl po raz pierwszy przyznawał nagrody filmowe w zorganizowanym przez siebie plebiscycie o nazwie Nagrody Filmwebu. Przyznawano je w 12 kategoriach, a nominowanych było 27 filmów, 10 seriali, 10 gier, 15 aktorów i 5 zwiastunów – wszystkie produkcje, które swoją premierę w Polsce miały w okresie od 1 lipca 2013 do 30 czerwca 2014. Po dwóch miesiącach głosowania (łącznie internauci oddali 146 806 głosów) wyłoniono zwycięzców. Za najlepszy film uznano „Wilka z Wallstreet”, zaś najlepszy serial – „Grę o tron”. Pełną listę nagrodzonych produkcji, aktorów i scen możecie znaleźć tutaj.
Startuje Szczecin European Film Festival

źródło: <klik>
Dnia 29 września rozpoczęła się największa impreza filmowa w Szczecinie – SEFF. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 220 filmów, w tym ok. 150 zagranicznych i 70 polskich. Wydarzenie składa się z dwóch części: konkursowej – Europejskiego Konkursu filmów dokumentalnych i Konkursu Polskiego oraz wielu atrakcji, w tym pokazów premierowych, wizyt gości i paneli dyskusyjnych. W części Europejskiego Konkursu w międzynarodowym jury zasiądą Birgit Acar, Cecilia Lidin i Kamil Kuskowski, zaś rodzime filmy oceniać będą Marcin Koszałka, Przemysław Lewandowski i Dorota Roszkowska. SEFF potrwa do 6 października.                                                          Joan Rivers nie żyje


źródło: <klik>
 Smutna wiadomość dotarła zza oceanu. Dnia 4 września zmarła Joan Rivers, amerykańska aktorka, komiczka i gospodyni popularnych talk-show. Tydzień wcześniej przechodziła operację strun głosowych w szpitalu na Manhattanie, podczas której doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Wprowadzenie w stan śpiączki farmakologicznej oraz próby wybudzania prezenterki niestety nie przyniosły efektów. Rivers miała 81 lat.PODSUMOWANIE MUZYCZNE

Wypadek zespołu Ladies’ Code

źródło: <klik>
Tragiczny wypadek wydarzył się w Korei dnia 3 września. O godzinie 1:20 koreański girlsband k-popowy Ladies’ Code jadąc samochodem z menadżerem wpadły w poślizg z powodu deszczu i mokrej jezdni. Śmierć na miejscu poniosła 22-letnia członkini zespołu, EunB (jej prawdziwe imię brzmiało Koh Eun-bi). Mimo szybkiego transportu do pobliskiego szpitala nie udało się jej uratować. Wg raportu policji miała nie zapiętych pasów w samochodzie. Pozostałe dziewczęta trafiły do szpitala. Przeżyć nie udało się 23-letniej Rise, która po wielogodzinnej operacji zapadła w śpiączkę i jej organizm nie poradził sobie z odniesionymi obrażeniami. Fani na całym świecie składali kondolencje, wyrażając swój żal po tragicznym odejściu obu młodych dziewcząt.
Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

źródło: <klik>
W dniach 25-28 września w Krakowie miał miejsce 7 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Filmowej, impreza od lat uznawana za prestiżową. W programie oprócz koncertów głównych znalazło się również miejsce na koncerty dla dzieci (m.in. "Bolek i Lolek symfonicznie"), koncerty muzyki alternatywnej, panele dyskusyjne, spotkania z muzykami oraz projekcje filmowe (m.in. "Wakacje Mikołajka). Na koncerty główne składały się: projekt "Kon-Tiki: Dalekomorska Wyprawa", czyli projekcja największej produkcji filmowej w historii skandynawskiej kinematografii wyświetlona z muzyką na żywo; koncert "007. The Best of James Bond", podczas którego widzowie mogli usłyszeć kultowe piosenki z filmów o Agencie 007 w symfonicznych aranżacjach; "Gladiator" Ridleya Scotta z wykonywaną na żywo muzyką oraz obecnością gościa specjalnego, kompozytora Hansa Zimmera; na zakończenie festiwalu odbyła się Międzynarodowa Gala Muzyki Filmowej zorganizowana z okazji 100-lecia Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców ASCAP, a jej gośćmi specjalnymi byli kompozytorzy prezentowanych ścieżek dźwiękowych: Hans Zimmer ("Incepcja"), Dario Marianelli ("Anna Karenina"), Elliot Goldenthal ("Batman Forever"), Patrick Doyle ("Thor") i Garry Schyman (seria gier "BioShock").

 

1 komentarz: